(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-52342772-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

13. 12. 2018

Frakci Zelených se v Evropském parlamentu podařilo prolomit kauzu, která se u nás vleče už celé roky: střet zájmů Andreje Babiše ve věci čerpání dotací firem z holdingu Agrofert. Po dlouhé rozpravě na půdě EP Evropská komise oznámila, že zastaví všechny dotace pro Agrofert. „Občané nechtějí, aby politici jako Babiš používali Evropskou unii jako svůj bankomat. Lidé chtějí transparentnost a zodpovědnost,“ uvedl nizozemský europoslanec za Zelené Bart Staes.

Podle mluvčí evropské komise se nejedná o dotace určené pro Českou republiku, nýbrž jen pro ty, jež měly směřovat na bankovní účty Agrofertu. „Chceme tu věc komplexně vyjasnit, abychom vyloučili střet zájmů, a proto rozhodně nebudeme provádět žádné platby z rozpočtu 2018 a 2019,“ uvedl komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger.

Členové klubu Zelených i řada dalších europoslanců se domnívají, že Babiš, který jako premiér rozhoduje mimo jiné o zemědělských prioritách české vlády, je stále spojen s Agrofertem. A to je důvod, proč by tento mamutí holding neměl mít nárok na podporu z evropských fondů.

Ostrá slova volila v rozpravě německá pirátská poslankyně Julia Reda. „Díky České pirátské straně, která na to Evropskou komisi upozornila jako první, dnes není pochyb o tom, že jak premiér Babiš, tak ministr zemědělství Toman, vážně porušují evropské finanční regulace.“ Český premiér se podle ní pohybuje za hranicí legality a poškozuje zájmy českých i evropských daňových poplatníků.

Nejen Babiše, ale i celou vládu zkritizoval také Pavel Telička (ANO). Právě vláda je viníkem situace, ve které se zraky Evropanů upínají k České republice. „Za to nemůžou čeští poslanci či Evropská unie, jak dnes zaznělo z úst českého premiéra. Za to může reálný stav v České republice, za to může nečinnost české vlády a bohužel tomu nepřispívají ani komentáře českého premiéra,“ prohlásil za řečnickým pultíkem a za svá slova sklidil bouřlivý ohlas.

Babiše naopak podpořila Kateřina Konečná z KSČM. Česká republika je podle ní v této kauze schválně postavena na pranýř. Na její vystoupení zareagoval spolupředseda evropských Zelených Reinhard Bütikofer. Pozastavil nad pokrytectvím komunistů, kteří „hájí oligarchu jen proto, že s nimi sdílí jejích protievropské, xenofobní, nacionalistické názory“. „Pokud zde někdo tvrdí,“ pokračoval, „že kritika pana Babiše poškozuje jméno České republiky, pak je to slovy Shakespeara ‚šílenství‘. Nikdo soudný neztotožňuje Babiše s Českem,“ uvedl v debatě Bütikofer. „Ještě šílenější zde je, jak se miliardáře zastávají čeští komunisté, kteří jinak velkému kapitálu nemohou přijít na jméno,“ dodal.

Doufejme, že toto jednání nejenže přispěje k brzkému pádu idolu českého voličstva, ale iniciuje i změny ve financování holdingového zemědělství.

Facebook