(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-52342772-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

18.03.2016 Ne! těžbě uranu v Brzkově

Naše budoucnost bez uranu, z. s. pořádá protestní akce proti těžbě uranu v Brzkově, Strana zelených na Vysočině aktivitu vítá. Klaus Mike Hübner, předseda zelených k tomu: „Budeme rádi, když bude velká účast. Nedejme lobbyistům šance vrátit nás do minulého století!“
Kontakt:
http://www.stoptezbe.cz/
https://www.facebook.com/events/497747770408843/

Materialien:
Tisková zpráva I
nformace o protestu

18.04.2015 „Den proti úložišti“

hradek

V sobotu 18. dubna 2015 Strana zelených – Vysočina podpořila „Den proti úložišti“ účastí na protestní akci na Čeřínku u Jihlavy. Děkujeme organizátorům i všem účastníkům. Akce se vydařila!

Na všech místech po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, se včera uskutečnily v rámci společného protestu pochody, koncerty a další akce. Důvod proč většina obcí a jejich obyvatel nesouhlasí s postupem státu je, že tento nerespektuje jejich názory a navíc postupuje nekoncepčně.

Více zde: http://www.nechcemeuloziste.cz/ a zde: http://zpravy.idnes.cz/protest-proti-ulozisti-v-sedmi-lokalitach-podporily-i-stovky-lidi-1f2-/domaci.aspx?c=A150418_171502_domaci_kha

Jiří Pykal, Zelení: „Pokud nebude právo veta těch obcí, aby si samy rozhodly, jestli to chtějí nebo nechtějí, tak s tím absolutně nesouhlasíme a jsme ochotni vystupovat i hodně radikálně, ale nebudeme to předem oznamovat.“

23.02.2015 – Tisková zpráva „Radioaktivní mrak z JE Dukovany je za 1 hodinu a 11 minut v Rakousku.“
16434287260_47d69eb9b6_k

Aktivisté organizace Global 2000 vypustili od jaderné elektrárny Dukovany balónky s GPS. Signál sledovali a zjistili, že balonky zhruba po hodině letu překročily hranici Rakouska.
První reaktor jaderné elektrárny Dukovany je na hranici své projektované životnosti. Aktivisté Global 2000 z Rakouska a členové Strany zelených Vysočina požadují, aby byla provedena nová EIA.

Vídeň, 23. únor 2015: Aktivisté a aktivistky z Rakouska a z České republiky vypustili u příležitosti 30ti letého provozu prvního reaktoru jaderné elektrárny Dukovany nafukovací balonky s GPS a monitorovali jejich cestu.  Již po hodině byly balónky zaznamenány v Rakousku.

„Tato technický náročná akce, která se nám podařila poprvé, na speciální mapě zobrazuje, že radioaktivní mrak se v případě havárie rozšíří přes hranice rychleji, než varování o nebezpečí od provozovatele JE Dukovany.  Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR v mnoha případech nereaguje vůbec“, tvrdí Reinhard Uhrig, Atom-aktivista z organizace GLOBAL 2000. „Jak ukázala vážná porucha v Dukovanech v listopadu 2014, dali provozovatelé jaderné elektrárny Dukovany zprávu o výpadku důležitých technických a bezpečnostních zařízení v reaktorech 3 a 4 až po několika dnech. V případě vážné havárie by to v žádném případě nestačilo, aby bylo učiněno efektivní opatření k ochraně obyvatelstva.“

Balonky vstoupaly od západních chladících věží prvního a druhého reaktoru v Dukovanech a letěly společně s párou z chladicích věží směrem na jih. GPS zaznamenala nejvyšší rychlost až 66 kilometrů za hodinu, po hodině a 11minutách byl první balon s GPS lokalizován již na rakouském území mezi Horn a Gars am Kamp.

Ochrana obyvatelstva jodovými tabletami

Počet jodových tabletek mezi obyvateli v Rakousku je dostačující, pomoci však mohou pouze při včasném podání. Jak se ukázalo při cvičení na celém světě, ale i při vážných nehodách (například v Černobylu a Fukušimě), efektivní ochrana obyvatelstva je možná jedině díky okamžité aplikaci jodových tabletek. Ve Švýcarsku byla tato oblast v roce 2013 rozšířena na 100 kilometrů v okruhu.

„Tento jednoduchý test s balonky, které organizace GLOBAL 2000 vypustila dokázal, jak rychle se radioaktivní látky rozšíří a jak málo času je k poskytnutí efektivní ochrany obyvatelstva“, říká Uhrig. „Rakouská koncepce zásobení jodovými tabletkami dle našeho názoru stačí k ochraně obyvatelstva, ovšem za předpokladu okamžitého ohlášení havárie a šíření radioaktivity“

Nový proces EIA na prodloužení životnosti reaktoru v Dukovanech

Životnost prvního reaktoru v Dukovanech, který je v provozu již 30 let se má prodloužit o dalších 10 až 20 let. Rakouská organizace GLOBAL 2000 proto žádá nový proces EIA (posouzení vlivu na životní prostředí).  Proces EIA je podle konvence mezinárodního práva ESPOO (UNO) při prodloužení provozní doby reaktoru nutný.

Pod žádost o nový proces EIA nasbíral GLOBAL 2000 spolu s partnerskými organizacemi v Rakousku, Česku a Německu přes 60 000 podpisů a předal ji v pátek, 20.2., rakouskému ministrovi životního prostředí Rupprechterovi. „Spolu s českými aktivisty a aktivistkami chceme upozornit na možné následky havárií zastaralých reaktorů nejen v jaderné elektrárně Dukovany, ale i kdekoliv jinde na světě. Radioaktivita nezná hranice a šíří se rychleji, než zprávy o jejím úniku a poskytnutí ochrany obyvatelstvu,“ zkonstatoval Uhrig.

Start balonku: 11:34, 7 vteřin
Přelet přes hranici: 12:45, 10 vteřin
Mapa letu balonků: www.google.com/maps/d/edit?mid=zRn06pjBvY_8.kMselkOHngzs
Fotografie: www.flickr.com/photos/global2000
Video: https://www.youtube.com/watch?v=5a_e8shPQqw&feature=youtu.be

Dr. Reinhard Uhrig
Teamleiter Kampagnen / Head of Campaigns
Campaigner Energie/Atom
GLOBAL 2000 – Friends of the Earth Austria, Neustiftg. 36, A–1070 Wien
+43 699 14 2000 18 skype reinharduhrig twitter @reinharduhrig

Kontakt:
Mgr. Hana V. Konvalinková, místopředsedkyně Strana zelených, Vysočina – hana.konvalinkova@post.cz, T 604 84 26 26
Klaus Mike Hübner, předseda základní organizace Strana zelených, Jihlava

02.12.2014
Brzkov

Brzkov má smůlu – nachází se pod ním malé ložisko uranu, které jaderná lobby zakomponovala do svých strategií.
Brzkov by se mohl přejmenovat na Uranov. Právě tady prosazuje současná vláda otevření nového uranového dolu. Pro těch pár tun uranu, o které vpodstatě nikdo nestojí, protože je ho na trzích nadbytek, by se tu život obrátil naruby. A těžba by tu nadělala víc škody, než by z toho uranu bylo užitku.
Odborně se tématice věnuje sdružení Calla (odkaz na „Tváře uranu v Polné“, zde najdete i kontakty).

Facebook