9. 12. 2014
Stal jste se novým předsedou Strany zelených, čeho konkrétně chcete dosáhnout?
Jde mi mimo jiné o to stranu lépe zviditelnit jako uskupení, kterému občan může věřit. Výsledky voleb SZ do zastupitelstva mimo jiné ukázaly, že jednotliví kandidáti měli vcelku vysokou podporu. Přesto to nestačilo, abychom jako strana získali místa v zastupitelstvu. Značka „Strana zelených“ přitom je poměrně dost čitelná. Co tedy potřebujeme je být přítomní u všech relevantních témat – virtuálně ale i osobně. To je asi nejdůležitější výzva pro mne, ale i pro všechny členy ZO. Určitě se neschováváme v jihlavském podzemí, i když i do toho je teď přímo z náměstí vidět. Zajímají nás aktuální témata: Mezí evergreeny jako doprava, Kronospan a Prior 😉 teď tam patří i dopady vyhlášky o konci hazardu a otázka kolem kácení stromů v Heleníně.
Chcete se dostat do městského zastupitelstva?
Samozřejmě! Zastupitel má nejen lepší podmínky ovlivnit dění v Jihlavě, ale především má podrobné informace ke všem otázkám, a to se značným předstihem. Zelení do zastupitelstva patří, i když také z pozice mimo zastupitelstva můžeme ovlivnit spoustu věcí úspěšně.
Chystáte nějaké změny uvnitř strany?
Provedli jsme jednou pro mne velmi důležitou změnu tím, že jsme zvolili Radu, ve které budeme úzce spolupracovat s Josefem Sklenářem a Patrikem Priesolem. Na tuto spolupráce se upřímně řečeno dost těším. Každý z nás je odborníkem na nějakou oblast a myslím si, že to přinese výsledky. Jeden z našich cílů je každopádně posílení ZO novými členy. Vítáme kohokoliv, kdo chce s námi na základě našich programových priorit spolupracovat. Jeden z cílů je posílení ZO novými členy. Také zkusíme navázat a vybudovat kontakty na nezávisle experty na různá témata. Vítáme kohokoliv, kdo chce s námi na základě našich programových priorit spolupracovat.
Proč došlo k výměně na postu předsedy strany?
Dlouholetý předseda, Vít Prchal, oznámil svou rezignaci. Členská základna se většinově shodla, že je žádoucí, aby došlo k viditelné změně. Měl by to být i signál veřejnosti, že nejsme stranou jednoho muže a že máme dostatek osobností, co mohou určovat směr. Navíc platí určitě rčení, že „po volbách“ začíná okamžitě období „před volbami“. Osobně nemůžu jinak než děkovat Vítkovi Prchalovi za svou obětavost ve funkci předsedy. Myslím si, že jsem si hodně věcí od něho naučil a budu rád, když se mi podaří vést ZO stejně poctivý.
Budete i nadále spolupracovat s Piráty? Ve volbách jste v koalici s nimi neuspěli?
Osobně neodmítám spolupracovat s kýmkoliv, s kým sdílíme stejné cíle. Záleží vždy na tom, co právě je na agendě. V případě referenda se nám s Piráty dobře spolupracovalo. Na jiná témata, například na momentálně hodně aktuální otázku omezení hazardu, nemáme úplně stejný pohled. To se stává – třeba i uvnitř jedné politické strany. Nadále platí, že máme k sobě programově blízko. Jsem zvědavý, s jakým úspěchem bude fungovat to též spojení v Telči, kde společná kandidátka mandáty získala.
Jako občan jste vystupoval velmi tvrdě proti radnici i dalším institucím. Jako předseda strany budete muset být také konstruktivní. Zvládnete to?
Váš dotaz provokuje pocit, jako byste o tom pochyboval. Nevím, na co přesně narážíte. Opravdu by mě zajímalo, který tvrdý postupy proti radnici (!) myslíte. Zkuste pak někdy být konstruktivní, když Vám „druhá strana“ dopředu tvrdí, že Vaše snahy jsou zbytečné, že o spolupráci nestojí. To se stalo, jak jsme přišli v roce 2011 s petici za navýšení míst v MŠ, a opakovalo se to – dost „tvrdě“ – i v průběhu sběru podpisů na referendum. Musel jsem číst a poslouchat ze strany „radnici“ spousta polopravd a dokonce lži, například o údajném zfalšování podpisů. Zrealizoval jsem v životě několik projektů, pracuji denně se studenti a kolegy, což bez konstruktivity nelze.
Stavíte se i proti myšlence malé spalovny? Pokud ano, co byste dělal s nevytříditelným odpadem?
V současné době bych se za výstavbu spalovny v Jihlavě nepostavil a to ani za spalovnu s malou kapacitou. Takové malo-objemové zařízení pro spalování komunálních odpadů je riskantní technologií. V ČR nic podobného neexistuje, ve střední Evropě podobné spalovny na čistě komunální odpad fungují jen velmi vzácně, a bez skládek též nefungují. V Jihlavě bych se soustředil na maximalizaci recyklace, aktuálnější je spíše otázka přemrštěné výše poplatku za odpad a zatím nedostačující motivační systém s ním spojeným. Pojďme třídit maximum, produkujme minimum a nespalujme využitelné druhotné suroviny.