(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-52342772-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

24. 4. 2016

V sobotu 23. dubna 2016 se uskutečnil druhý ročník Dne proti úložišti. Při něm se na všech sedmi lokalitách po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, uskutečnili v rámci společného protestu pochody, maratony, koncerty a další akce. Starostové a obyvatelé dotčených obcí tímto  veřejně upozornili na svůj zásadní nesouhlas s možností, že pod jejich domovy skončí vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací.

Strana zelených podporuje občany Kraje Vysočina, kteří protestují proti zvažované výstavbě případného úložiště jaderného odpadu v areálu dotyčných obcí. Občané v obcích, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, opakovaně říkají stavbě ne, stát ale jejich názor odmítá respektovat.

„Občané se zcela oprávněně obávají zdravotních rizik i poškození životního prostředí. Úředníci však jejich názor nerespektují a stavbu prosazují,“ říká Patrik Priesol, člen krajské rady zelených.

„V současné době ve světě neexistuje žádné takovéto zařízení na trvalé uložení jaderného odpadu. Je to zcela neověřená technologie, která je obrovským rizikem nejen pro současné obyvatele lokalit, kde se o výstavbě uvažuje, ale také pro miliony generací budoucích. Trvalé úložiště jaderného odpadu totiž předpokládá, že by stavba a kontejnery s odpadem měly vydržet nepoškozené po celou dobu, kdy bude odpad radioaktivní, to je více než 100 tisíc let! Toto se pochopitelně nepodařilo prokázat, proto je celý tento projekt hazardem se zdravím a obrovskou nezodpovědností vzhledem k budoucím generacím“, řekla Hana V. Konvalinková, dvojka na krajské koaliční kandidátce TOP 09 a Zelených na Vysočině.

Zelení na nekritické přijímání jaderné energie upozorňují dlouhodobě. Kromě problému s ukládáním jaderného odpadu jim vadí i stále stoupající náklady na stavbu i provoz jaderných elektráren. Nesouhlasí proto s jakýmkoliv rozšiřováním kapacity jaderných elektráren na území ČR. Zároveň zelení nesouhlasí s těžbou uranu v lokalitě Brzkov.

Facebook