(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-52342772-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

29. 6. 2017

U příležitosti návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Kraji Vysočina i v samotné dukovanské jaderné elektrárně se ve středu 28. června na chladících věžích objevila projekce symbolů obnovitelných zdrojů, tedy slunce, větru a vody. Světelná projekce byla viditelná do vzdálenosti několika kilometrů.

Zelení z Vysočiny tak vyslali vzkaz nejenom samotnému Miloši Zemanovi, ale také krajskému vedení a krajským zastupitelům. V souvislosti s plánovanou výstavbou nových bloků JED (Jaderné elektrárny Dukovany) se hovoří pouze o jediné možné variantě, tedy jejich dostavbě. Kraj Vysočina zcela opomíjí jakýkoliv „PLÁN B“, který by mohl nastat v případě neprodloužení životnosti stávajících bloků.

„Vysočina nemá plán B. Sází vše na jednu kartu – a to je dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Kraj podporuje nekriticky pouze jednu jedinou variantu. Stále však není jisté, zda bude prodloužena životnost starých bloků, a to z technických a bezpečnostních důvodů. Zrovna tak není jasné, zda dojde k výstavbě bloků nových,“ uvádí lídryně Zelených na Vysočině Hana Konvalinková.

Zelená projekce na chladících věžích dukovanské jaderné elektrárny

„Měli bychom mít připravený plán B – tedy strategický adaptační plán, který by kraj připravil na variantu, že se reaktory nepodaří postavit nebo staré budou muset skončit dříve, např. v horizontu příštích 10 let.  Výstavba nových jaderných bloků přitom naráží zejména na problém s financováním. Nelze je postavit bez přímé finanční podpory státu, nebo cizích investic, v našem případě zřejmě ruských nebo čínských,“ říká Hana Konvalinková.

Na Vysočině jde zejména o to, zajistit rozvoj drobného průmyslu, zemědělství a dostupnost veřejné dopravy, vytvářet pracovní příležitosti lokálně, podpořit život v menších městech a obcích,“ dodává Konvalinková.

Facebook